“Pfizergate: Když se SMSky mezi špičkami EU a Pfizerem staly horkým bramborem evropské politiky” Kolik na tom vydělala Von der Leyenová?

Min. čtení

Vyšetřovatelé z Evropského úřadu pro boj proti podvodům (EPPO) se pustili do prošetřování obvinění, jež se týkají jednání mezi Ursulou von der Leyenovou, předsedkyní Evropské komise, a Albertem Bourlou, ředitelem společnosti Pfizer, ohledně zakázek vakcín proti COVID-19. Informaci přinesl server Politico s odkazem na mluvčího lutychského státního zastupitelství.

V minulých měsících EPPO převzal případ známý jako Pfizergate od belgických vyšetřovatelů, kteří se zaměřovali na možné nezákonné jednání von der Leyenové, včetně obvinění z ovlivňování veřejných funkcí, skartace SMS zpráv, korupce a střetu zájmů. Tyto informace byly zveřejněny v dokumentech, které Politico mělo k dispozici.

Vyšetřování začalo na počátku minulého roku po trestním oznámení, které podal místní lobbista Frédéric Baldan. K němu se posléze přidaly vlády Maďarska a Polska, přičemž Polsko své oznámení později stáhlo po nástupu nové proevropské vlády.

Hlavní bod trestního oznámení Baldana spočíval v údajné SMS komunikaci mezi von der Leyenovou a Bourlou před uzavřením rekordní dohody EU o nákupu vakcín během vrcholící pandemie COVID-19.

O této SMS komunikaci poprvé informoval americký deník New York Times v květnu 2021, který následně podal žalobu proti Evropské komisi za odmítnutí zveřejnit obsah zpráv.

Celková hodnota objednaných vakcín dosáhla více než 20 miliard eur. Toto vyšetřování může představovat politické komplikace pro von der Leyenovou ve snaze o znovuzvolení do čela Evropské komise.

Politico dále informovalo, že EU zlikvidovala minimálně 215 milionů dávek vakcín, což stálo daňové poplatníky přibližně 4 miliardy eur. Mnoho z těchto vakcín bylo zakoupeno během pandemie v rámci největšího nákupu od Pfizer/BioNTech.

EPPO, který má pravomoc vést vyšetřování přesahující hranice jednotlivých států, může v rámci svého šetření získat přístup k telefonům a dalším relevantním materiálům. Zatímco Evropská komise zatím nepotvrdila existenci či obsah zmíněných SMS zpráv, von der Leyenová i maďarská vláda se k věci odmítly vyjádřit. Ani Pfizer ani EPPO nechtějí případ veřejně komentovat.

Sdílet tento článek
Zanechat komentář
0 0 Hlasy
Hodnocení
Odebírat
Notify of
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x