Umělá inteligence zatkla Donalda Trumpa. ‚Bez digitální stopy nejde falešné fotky poznat,‘ říká exper

Min. čtení

Donaldu Trumpovi hrozí možná obžaloba kvůli falšování finančních záznamů v souvislosti s platbou za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels. Exprezident Spojených států Trump už teď tvrdí, že v kauze bude zatčen. Na internetu tak začaly kolovat fotky, které to zachycují, ačkoliv k zatčení nedošlo. Vygenerovala je AI, umělá inteligence. Jenže bez vodoznaku nebo digitální stopy nejde rozpoznat padělané záběry od pravých, varuje Václav Hlaváč z ČVUT.

Trump se pere s policií, uniformovaní muži ho nesou ze schodů, Trump stojí v soudní síni, je uvězněn a končí v McDonaldu. To jsou obrázky, které kolují po sociálních sítích a na které upozornil portál Independent. Jenže snímky zobrazují něco, co se nestalo.

Koláženechal vygenerovat a publikoval Eliot Higgins, zakladatel investigativní stránky Bellingcat. Při tom zdůraznil, že se jedná o falešné fotky. „Tvořím obrázky Trumpa, jak ho zatýkají, zatímco čekám na jeho zatčení,“ napsal.

https://truthsocial.com/@realDonaldTrump/110044039949982181/embed

Že ho mají zatknout, tvrdí přímo Donald Trump. Ve svém příspěvku na sociální síti Truth to sám 18.3. ohlásil. K zatčení podle něj mělo dojít v úterý 21. března.

Avšak Higginsovy fotky se začaly na internetu objevovat i bez upozornění, že se nejedná o opravdové záběry, ale o vygenerované koláže. Bez doprovodného varování se objevily nejen na jiných sociálních sítích, třeba na Facebooku, a také v médiích. Ve článku o dezinformačních vlnách vytvářených právě umělou inteligencí je použily třeba weby německého Bildu nebo francouzského Télévision française 1 (TF1).

Sdílet tento článek
Zanechat komentář

Leave a Reply