Příběhy podvodů, které loni vybíraly české “šrajtofle”- Krypto, Kryproměny

Min. čtení

Jednalo se zejména o různé formy podvodného prodeje zdravotnického materiálu a zneužití státní podpory. Zjištěn byl rovněž vyšší výskyt kyberkriminality a trestná činnost související s tíživou životní situací (lichva, úpadkové delikty), informuje výroční zpráva s tím, že úřad věnoval zvláštní pozornost také investičním podvodům, trestné činnosti související s virtuálními aktivy, podvodům typu „romance fraud“  (podvody z lásky) nebo „vishing“ (podvodné vylákání citlivých údajů po telefonu).

„Finanční policie“ řeší každoročně řadu finančních podvodů. Někdy je obětí stát kvůli daním, banka kvůli úvěru, jindy důvěřiví spotřebitelé, kteří naletěli na příslib výhodné investice nebo levných produktů a služeb. Seznam naleznete zde na podvodnici.eu

Prezentoval se jako obchodník s cizími měnami, cennými papíry, kryptoměnami, komoditami apod. a své služby nabízel přes web, přidružené mobilní aplikace a obchodní zástupce, kteří oslovovali potenciální zájemce přes sociální sítě a nevyžádané e-maily.

Podvodný e-shop klasického střihu

V červenci 2020 podal úřad trestní oznámení kvůli účtu, na který přišly platby od desítek fyzických osob. Mělo jít o úhradu za zboží – hlavně za vstupenky, deskové a počítačové hry, vstupenky na koncerty a jiné, přičemž deklarované zboží nebylo zákazníkům nikdy dodáno. Po přijetí prostředků na účet naopak přestal příjemce platby komunikovat. Podvodník měl takovýchto účtů založeno více, a to u několika bank. Při odhalení podvodného účtu tak jen útočník použil jiné konto. Zakrátko se takto obohatil o desítky tisíc korun, které následně použil pro vlastní potřebu. Výsledkem šetření proto bylo několik trestních oznámení.

Celý článek je zde, autorka Gabriela H. : https://www.mesec.cz/clanky/kdyz-se-ne-dari-pribehy-podvodu-ktere-loni-vybiraly-ceske-penezenky/

Sdílet tento článek
Zanechat komentář
0 0 Hlasy
Hodnocení
Odebírat
Notify of
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x