Podvodníci si získají vaši důvěru a .. Western Union

Min. čtení

Podvodníci si získají vaši důvěru a poté vám ukradnou peníze.

K navázání kontaktu s oběťmi využívají všemožné prostředky – telefon, poštu, e-mail a internet. Získají si vaši důvěru a jakmile jim uvěříte, požádají vás o peníze. Poté je seberou a zmizí. Scénáře, které využívají, aby vás nalákali, se neustále mění. Ale můžete sebe i své přátele a příbuzné chránit, když se vyzbrojíte znalostí nejčastějších typů podvodů.

Zálohové poplatky / platby předem: Budete vyzváni k odeslání peněz za účelem zaplacení poplatku za produkt nebo službu předem.

Tajemství nakupování: Budete kontaktováni s příležitostí k získání zaměstnání a vyzváni k odeslání peněz pomocí služby peněžního převodu a hodnocení služby.

Přeplacení: Obdržíte šek na částku vyšší, než byla dohodnutá cena, a budete vyzváni k navrácení přebytečných finančních prostředků pomocí peněžního převodu, ale šek je falešný.

Zaměstnání: Budete vyzváni k odeslání peněz v souvislosti s pracovní příležitostí, kterou jste přijali.

Loterie/Výhra: Obdržíte oznámení, že jste vyhráli loterii nebo sázku a že je třeba odeslat peníze, abyste cenu mohli získat.

Pronájem: Máte zájem o pronájem a jste vyzváni k odeslání peněz z důvodů, které se zdají oprávněné, ale nemovitost není skutečná.

Nouzové situace / Prarodiče: Budete vyzváni k odeslání peněz příteli nebo příbuznému v nouzové situaci.

Nákup na internetu: Budete vyzváni k odeslání peněz za účelem platby za produkt, zboží v aukci nebo službu inzerovanou online.

Vztah: Seznámíte se na internetu, navážete vztah a poté budete požádáni o zaslání peněz.

Falešný šek: Obdržíte šek a budete vyzváni k zaslání části peněz zpět, což se zdá jako legitimní důvod, ale šek je falešný.

Typy podvodných e-mailů

 

Zálohové poplatky / platby předem

Podvodníci vystupují jako zástupci smyšlených poskytovatelů půjček a využívají autenticky vypadající dokumenty, e-maily a webové stránky, které se zdají pravé. Předem účtují „poplatky“ za poskytnutí půjčky. Spotřebitelé zaplatí, ale půjčka nikdy neprojde. Podvodníci jsou dávno pryč a někdy také pravidelně mění název svých „podniků“, aby se vyhnuli prosazování práva.

Tato varianta podvodných e-mailů je označována jako „zálohový poplatek“ nebo „platba předem“. Podvodníci také lákají oběti na přísliby investic nebo pozůstalosti výměnou za poplatek. Vše se točí kolem jediného motivu: Oběti někomu zaplatí peníze s očekáváním, že dostanou něco hodnotného, a poté obdrží minimum nebo nic.

Viz také Falešný šek.

Tajemství nakupování

Podvodné e-maily související s mystery shoppingem jsou oblíbené u zločinců, kteří se zaměřují na webové stránky s nabídkou zaměstnání. Taktika je jednoduchá: Podvodníci pošlou oběti šek a vyzvou ji, aby použila finanční prostředky k „ohodnocení“ služby peněžních převodů společnosti Western Union. Oběti peníze pošlou, aby později zjistily, že šeky nebyly přijaty a že musí banku vyplatit.

Viz také Falešný šek a Zaměstnání.

Přeplacení

V případě podvodných e-mailů souvisejících s přeplacením podvodníci hrají roli kupujícího a zaměřují se na spotřebitele prodávajícího službu nebo produkt. „Kupující“ odešle prodejci šek, který vypadá jako pravý, obvykle šek dobře známé banky, na částku vyšší, než byla dohodnutá cena. Kontaktují prodejce ohledně vysvětlení přeplacení a požádají ho o vyplacení šeku a zaslání peněz, které byly navíc, zpět. O několik týdnů později oběť zjistí, že šek je falešný, ale stále je třeba bance vrátit vyplacené peníze.

Viz také Nákupy na internetu a Falešný šek.

Zaměstnání

Podvodné e-maily související se zaměstnáním obvykle začínají skvělou nabídkou, které je až těžko uvěřit – práce z domova za tisíce dolarů měsíčně, bez jakýchkoli požadovaných zkušeností – a končí spotřebitelem bez práce i bez peněz. Obvykle se v nich objevují tři vzorce:

1. Podvodníci vystupují jako nový „zaměstnavatel“ a pošlou oběti šek na pokrytí počátečních nákladů, například spotřebního materiálu. Oběť šek proplatí, koupí nezbytný spotřební materiál a jakékoli zbývající finanční prostředky pošle zpět podvodníkovi. O několik týdnů později zjistí, že šeky byly falešné a že musí zaplatit celou částku.

2. Podvodníci vystupují jako „náboráři“ s nabídkou zaručeného zaměstnání nebo jako „zaměstnavatelé“ rozšiřující pracovní nabídky za podmínky, že oběť předem zaplatí například kreditní šeky nebo poplatky za přihlášku či nábor. Oběť zaplatí, ale nabídka práce se nikdy nerealizuje.

3. Podvodníci vystupují jako zástupci „společnosti“ a požadují důvěrné osobní anebo finanční údaje pod záminkou kontroly úvěru nebo finanční situace. Později usilují o krádež identity oběti.

Viz také Mystery Shopping a Falešný šek.

Loterie/Výhra

Podvodné e-maily související s loterií nebo výhrami fungují na dvou podobných principech:

1. Oběť obdrží nevyžádaný telefonický hovor, e-mail, dopis nebo fax od osoby, která údajně pracuje pro vládní agenturu nebo která zastupujte známou organizaci nebo celebritu, ohledně výhry peněz nebo nějaké ceny. Podvodníci si získají její důvěru a vysvětlí, že aby bylo možné si výhru vyzvednout, je nejprve nutné poslat malou částku pro zaplacení poplatků za zpracování nebo daní. Na základě těchto pokynů oběť peníze okamžitě pošle, ale „výhru“ nikdy neobdrží.Přijde také o peníze, které zaplatila za „poplatky a daně.“

2. Oběť obdrží nevyžádaný šek nebo převodní příkaz a pokyny k vložení peněz a okamžitému odeslání části peněz zpět na úhradu poplatků za zpracování nebo daní. O několik týdnů později oběť zjistí, že šeky jsou padělané, ale peníze na zaplacení „daní“ už byly poslány a nelze je vrátit. Je povinna zaplatit své bance jakékoli peníze, které si banka již stáhla.

Viz také Zálohové poplatky / platby předem a Falešný šek.

Pronájem

Důmyslní podvodníci využívají internet a především bezplatné stránky k hledání naivních obětí v oblasti realit. Podvodné e-maily související s pronájmem obvykle fungují dvěma způsoby:

1. Nájemci hledají dům nebo byt k pronájmu a dostanou podvodný e-mail od „majitele“. Oběti si najdou dům nebo byt ve skvělé oblasti a za skvělou cenu. Inzerát vypadá jako pravý, takže začnou s „majitelem“ komunikovat, obvykle e-mailem. Majitel sdělí, že místo je jejich, pokud pošlou peníze na úhradu poplatku za žádost, zástavní vklad atd. Oběti pošlou peníze a poté už o „majiteli“ nikdy neuslyší.

2. Majitelé pronajímají svůj dům nebo byt a jsou oklamáni „nájemcem“. „Nájemci“ kontaktují oběť, obvykle e-mailem, a vyjádří zájem o pronájem domu nebo bytu. Podvodníci zašlou šek na vklad, ale poté dohodu zruší. Oběť pošle peníze zpět a poté zjistí, že šek byl falešný.

Viz také Nákupy na internetu a Falešný šek.

Nouzová situace / prarodiče

Podvodné e-maily v souvislosti s nouzovými situacemi hrají na lidské emoce a silnou touhu pomoci druhým v nouzi. Podvodníci se vydávají za blízké oběti a vymyslí si naléhavou situaci – byl jsem zatčen, okraden, jsem v nemocnici – a obrací se na přátele a příbuzné s naléhavou prosbou o pomoc a peníze.

Podvodné e-maily v nouzových situacích mají různé podoby. Například podvodné e-maily „Prarodiče“, kde podvodníci kontaktují starší lidi a předstírají, že jsou jejich vnuk či vnučka, a naléhavě žádají o peníze. Podvodné e-maily „Sociální sítě“, kde podvodníci hackují účty na sociálních sítích a poté žádají přátele o peníze a tvrdí, že byli zraněni nebo zatčeni a podobně.Totéž dělají, pokud hackují e-mailové účty. Informace z těchto účtů využívají k zajištění dostatku osobních údajů, aby jejich příběh zněl reálně.

Nákupy na internetu

V případě podvodných e-mailů souvisejících s nákupy na internetu zločinci lákají své oběti, které přihazují na zboží prostřednictvím webových stránek nebo služeb pro online aukce. Obecně uplatňují jednu ze dvou taktik:

1. Oběti vyhrají aukci, která je pravděpodobně podvodná nebo falešná, a je jim sděleno, že prodejce akceptuje pro platbu pouze peněžní převod. Prodejce kupujícího vyzve, aby zadal transakci na jméno fiktivní nebo blízké osoby. Podvodníci své oběti přesvědčí, že tak své peníze ochrání, dokud není dodáno zboží nebo služba. Prodejce si poté vytvoří falešný doklad totožnosti a získá peníze. Zboží nikdy nedorazí.

2. Druhou variantou je, že původní aukce je legitimní, ale oběti ji nevyhrají. Později jsou kontaktovány další stranou, která nabízí stejné zboží za podobných podmínek, a jsou vyzvány k poslání peněz. Peníze jsou odeslány, ale kupující zboží nikdy nedostane.

Viz také Přeplacení, Pronájem a Falešný šek.

Vztah

Podvodný e-mail související se vztahy začíná velmi jednoduše: Na internetu se seznámí muž a žena. Vztah se vyvíjí: Píšou si e-maily, telefonují a vyměňují si fotky. Nakonec se dohodnou na osobním setkání, nebo dokonce na svatbě. Jak jejich vztah sílí, začínají se věci měnit. Muž požádá ženu, aby mu poslala peníze. Potřebuje si koupit jízdenku na autobus, aby mohl navštívit nemocného strýce. První částka je malá, ale požadavky se neustále zvyšují – jeho dcera potřebuje naléhavou operaci, on potřebuje letenku, aby mohl přiletět na návštěvu atd. Sliby, že vše vrátí, jsou jen planá slova. Peníze jsou pryč a muž také.

Falešný šek

Falešné šeky hrají důležitou roli také v jiných typech podvodů: zálohové poplatky nebo platby předem, mystery shopping, loterie a výhry a tak dále. Oběť obdrží nevyžádaný šek nebo převodní příkaz a pokyny k vložení peněz a okamžitému odeslání části peněz zpět na úhradu různých výdajů, například poplatků za zpracování nebo daní. O několik týdnů později oběť zjistí, že šeky jsou padělané, ale peníze na zaplacení už byly poslány a nelze je vrátit. Je povinna zaplatit své bance jakékoli peníze, které si banka již stáhla.

Viz také Zálohové poplatky / platby předem, Mystery Shopping, Zaměstnání, Přeplacení, Nákupy na internetu, Loterie/Výhry a Pronájem.

Zdroj: https://www.westernunion.com/cz/en/home.html

Sdílet tento článek
Zanechat komentář
0 0 Hlasy
Hodnocení
Odebírat
Notify of
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x