Podvodné chování na internetu – aneb nákup na Bazoš

Min. čtení

Následující článek nebude mít nic společného s PPC reklamou nebo e-marketingem, ale budu se v článku věnovat jak jsem se spálil při nákupu na mobilního telefonu na serveru www.bazos.cz, který vedl až k dnešnímu podání trestního oznámení na PČR.
bazos

Už delší domu uvažuji nad nákupem nového telefonu a tak jsem si řekl že vyzkouším nějaký ten iPhone od Apple. Na začátku jsem si stanovil a řekl, že více jak +- 8 000 Kč za něj nechci dát (mobil vždy nějakou nešťastnou náhodou během 1 až 2 let rozbiji). Říkal jsem si že nový iPhone do této částky neseženu, tak jsem vyhledával nabídky na nákupních serverech Aukro.cz, Bazos.cz, Avizo.cz. Zhruba po týdenním průzkumu jsem odepsal na několik nabídek. Vždy jsem se prodávajících ptal na stejné věci, které jsem považoval za důležité, a to:

 • zajímal jsem se jestli je nabídka pořád aktuální
 • zda je mobil odblokován, či blokován na CZ operátory
 • v jaké prodejně byl mobil zakoupen? (požadoval jsem pouze Vodafone, T-mobile, O2)
 • vybíral jsem si pouze telefony se zárukou min. 6 měsíců u operátora
 • samozřejmě jsem poptával možnost osobního převzetí
 • popřípadě zaslání na dobírku
 • samozřejmě stav telefonu a chtěl jsem iPhone bíle barvy

 

Ze všech nabídek a oslovených prodejců jsem si vybral nabídku dostupnou zde (jedná se o webcache google), inzerát byl již stažen ze sekce mobil.bazos.cz. Komunikace mezi mnou a tímto prodejce začala 28.8.2013, prodejce vždy po emailu komunikoval pohotově a slušně. Jeho nabídka vyhovovala také mým požadavkům:

 • iPhone odblokován pro CZ operátory
 • mobil byl zakoupen v prodejně T-mobile Zlín – Malenovice
 • záruka byla stále ještě přes 10 měsíců
 • osobní převzetí bylo možno v Břeclavi nebo ve Zlíně
 • stav telefonu a barva perfektní
 • ale, dobírka pouze po platbě předem na účet (a to byla ta chyba!)

Prodejcem byl jakýsi Martin Čadina, narozen 13.03.1991 v Praze (ano dostal mně mladší ročník). Samozřejmě jenom tyto informace mě od něho nestačily, tak jsem ho požádal o naskenování údajů z Občanského dokladu. Vzápětí mě prodejce zaslal údaje z OP, tyto údaje jsem si samozřejmě ověřil v databázi Neplatných dokladů na stránkách Ministerstva vnitra České republiky, odkaz na databázi je dostupný zde.

op

Vrácený výsledek po zadaní údajů z OP prodejce – doklad je platný (není veden jako kradený či ztracen)

Prodejce se mě tedy bohužel jevil jako docela důvěryhodný člověk, kterého jsem si jakš takš ověřil a splnil mé požadavky i s osobním odběrem co jsem požadoval. Ten osobní odběr jsem po něm chtěl (zkoušel na něj), jenom z toho důvodu, aby mě ten člověk přesvědčil, že je ochoten se osobně sejít. Samozřejmě cestu někde ke Břeclavi či Zlínu jsem nezvažoval, stálo by mě další investice do cesty autem a samozřejmě další vynaložený můj čas (teď se biju do hlavu). Když jsme se tedy nemohli sejít, a prodejce nezasílal na dobírku (z důvodu, že s dobírkou nemá dobré zkušenosti, několikrát zasílal zboží dobírkou, ale kupující si zboží nevyzvedl, tak mu ho pošta vracela zpět).

Způsob platby? Pouze na účet…

Vykutálený prodejce požadoval pouze platbu předem, a to v plné výší mobilu tedy 7000 Kč. Samozřejmě jsem si říkal, to přece neudělám a nezašlu mu tuto celou částku. Prodejci jsem se snažil několika způsoby ujistit, že když zboží zašle na dobírku tak si na 100%  zboží vyzvednu. Pořád nechtěl a požadoval pouze peníze před, s tímto člověkem jsem si psal denně již druhý týden a byl jsem celkově už otráveny z tohoto „zdlouhávého nákupu“ tak mě napadlo, že jako záruku toho že si balíček převezmu zašlu prodejci max 30% této ceny. Jak se dalo očekávat prodejce nesouhlasil s 30%, nakonec jsem mu napsal něco v tom smyslu, že když mu nestačí tato částka jako záruka nemám zájem a stanovil jsem mou poslední nabídku jako záruku na 1000 Kč cca 14% z celkové ceny.

op

Informace z OP, které zaslal podvodný prodejce.

Prodejce opět nesouhlasil, ale nakonec se rozhodl, že částka 1000 Kč bude dostačující. Dohodli jsme se 6.9.2013, že mu toto částku zašlu expresní platbou (+125 Kč náklad bance za zpracování) na jeho účet vedený u Zuno banky (číslo účtu: 1228356024/2310) – POZOR nezasílat nic! Po mém potvrzení platby a zaslání prodejci peníze na jeho účet, nastalo to co jsem mohl (ne)čekat, že přestal reagovat na emaily a mobilní telefon. Do této doby velikost korespondence mezi mnou a tímto zlodějíčkem čítala něco okolo 54 mailů, za celou dobu konverzace jsem používal trackovací nástroj Bananatag, díky kterého jsem přesně věděl kdy a v kolik hodin byl můj email prodejcem otevřen. Prodejce odepisoval ze dvou různých emailů: [email protected][email protected].

Telefon měl být ke mě doručen nejpozději v úterý 10.9.2013, prodejce obdržel platbu od 6.9.2013 a od té doby jsem mu zaslal několik emailu (nereagoval), SMS zprav (doručenka vždy přišla), hovory vždy někdo během zvonění položil. Mobilní číslo podvodníka je 776 532 467, které jsem samozřejmě také odevzdal PČR. Neměl jsem s tedy s čím váhat, a zaslal jsem email s poslední výzvou kde jsem prodejce upozorňoval o trestním oznámení. Opět email pouze otevřel a nereagoval.

bazos

Oznámení s přesným datem a časem o otevření emailu.

Ze začátku jsem si říkal si zda mě těch 1000 + 125 Kč za to vůbec stojí, ale potom jsem si uvědomil, že přece mu to nenechám jen tak projít + mohl takhle napálit více lidí (3 lidi odešlou plnou částku 7000 Kč = 21 000 Kč! ) + ještě se můžu z této situace něčemu přiučit při podání trestního řízení o podvodném jednání u na internetu,  tak jsem se dnes rozhodl jednat.

Před návštěvou Policejní stanice v našem městě, jsem si přes víkend připravil všechny podklady co jsem měl k dispozici o prodejci:

 • celou korespondenci mezi mnou a prodejcem
 • inzerát s nabídkou
 • IP adresy a poštovní server, ze kterých mě přicházely emaily
 • informace z Občanského průkazu
 • číslo účtu prodejce vedeného v Zuno bance, kde byly peníze odeslány
 • potvrzení o transakci a expresní platbě s odeslanou částkou
 • další podklady (email, číslo mobilu…)
 • + kontaktoval jsem administrátory Bazos.cz o další informace (bez odezvy)

Po příchodu policejní stanici, jsem oznámil proč jsem vůbec přišel a předložil svůj OP. Ihned si mě vzali do kanceláře, a začal jsem popisovat svůj „příběh“ s výhodným nákupem. Policista co se mnou sepisoval protokol zhruba 40 min, mě řekl něco v tom smyslu, že nejsem tento týden ani první ani poslední, pochválil mě za přiložené všechny podrobné podklady co jsem dodal, takovou přípravu prý neviděli už dlouho:-). Po sepsání protokolu, jsem požadoval ať jsem průběžně informován o průběhu vyšetřování, to se jim moc nelíbilo, protože to bude trvat více než 30 dní (celá věc se musí přesunout na mám dojem na Územní odbor kriminální policie v Opavě).  Mezi řečí jsem se zeptal, jaká opravdová šance pro dohledná tohoto prodejce, když škoda co mě vznikla je vlastně pod 5000 Kč (přestupek), bylo mě řečeno, že je to ve výsledku jedno v jaké výši je škoda. Vyšetřování probíhá stejně, postih se liší.

Pokud OP co jsem odevzdal nebyl kradený (případně okradený nenahlásil ztrátu PČR) + účet v Zuno bance nebyl zapsán na nějakého bezdomovce vedeného s bydlištěm na Městském úřadě + nepoužíval šifrované IP adresy apd. Moje šance odhadem jsou někde okolo 50%, v můj prospěch. Do příště jsem určitě poučen s nákupem na podobných serverech, pokud ještě někdy nakoupím tak pouze na Aukro.cz, kde to mají právně pojištěné (Program Ochrany Kupujících). Mimochodem na serveru Bazos.cz jsem jednou osobně prodával lístky na koncert Red Hot Chili Peppers za 4000 Kč (nemohl jsem se bohužel koncertu v Praze, kvůli zkoušce na VŠ zúčastnit), a v jakékoliv fázi prodeje nenastal žádný problém! No a moje chuť si nakoupit iPhone mě už tak nějak přešla, takže se asi podívám po novince HTC One mini. Hold za blbost se platí!

Setkali jste se již někdo s podobnou zkušeností? Budu rád za případné zkušenosti nebo názory s nákupem na podobných obchodních portálech.

Zdroj: https://www.lukaskral.com/

Podělit se o své zkušenosti můžete bezplatnou registrací zde:

https://podvodnici.eu/clenstvi/

 

Sdílet tento článek
Zanechat komentář
0 0 Hlasy
Hodnocení
Odebírat
Notify of
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x