PČR – KŘP Ústeckého kraje- Pozor na podvodníky! LITOMĚŘICE – Využívají také anonymního prostředí internetu

Min. čtení

Obětí podvodníka se stala žena středních let z Lovosicka. Neznámý pachatel jí na konci měsíce srpna oslovil prostřednictvím internetové sociální sítě. Po navázání bližšího kontaktu a získání důvěry poškozené požadoval zaslání peněz na jeho účet. Finanční prostředky požadoval pod různými záminkami a postupně z ženy vylákal téměř půl milionu korun. Když zjistil, že od poškozené víc peněz nezíská, komunikace ustala. Policisté nyní po neznámém pachateli pátrají pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Tento případ není ojedinělý a bohužel řada poškozených obdobné případy vůbec neoznámí.

Litoměřičtí kriminalisté pracují na objasnění případů podvodného jednání, ke kterému dochází prostřednictvím internetových portálů. Lákavé nabídky přicházejí také ze zahraničí, a proto uvádíme několik případů, které ukazují na vynalézavost podvodníků.

Osoba je kontaktována přes email, sociální sítě či univerzální komunikační program např. skype. Podvodník si s ní dopisuje lámanou češtinou evidentně překládanou translátorem. Zpravidla se jedná o nabídku využití osobního účtu oslovené osoby k zaslání značné sumy peněz ze zahraničí, přičemž je osobě slíben značný podíl ze zaslaných peněz. Zpravidla je pak požadována nějaká suma od údajné „banky“ či jiné instituce (pojištění vkladu, protiteroristický poplatek apod.) aby mohly být prostředky zaslány. Po zaplacení této sumy je od „jiné instituce“ opět požadován další poplatek a to tak dlouho, dokud je poškozený ochoten platit, pak druhá strana přeruší veškeré spojení.

Objevily se i případy, kdy se podvodník snaží o sblížení po internetu pod nějakou legendou např. voják bez rodiny a příbuzných, sloužící v zahraničí, který nalezl tam zlato a cennosti apod. Ženám slibuje svůj příjezd, ovšem potřebuje si do Čech poslat peníze (zlato, cennosti) a to formou balíku. Opět je od poškozené požadováno velké množství poplatků na zajištění takového balíku a až když osoba přestane platit, spojení je přerušeno. Někdy jsou tvrzení podvodníka podložena zasláním (nekrytého) šeku s budoucím termínem vyplacení – o tom, že je šek nekrytý se poškozený dozví až poté, co už sám rozeslal nějaké své finanční prostředky.

 

Podvodná inzerce: Zájemce na důvěryhodném serveru narazí na inzerát nabízející prodej dopravního prostředku ze zahraničí, cena je zpravidla lákavě nízká. Po navázání kontaktu s údajným prodávajícím (ten buď opět komunikuje pomocí translátoru či anglicky) je mu předestřena legenda o původu dopravního prostředku (zemřel mi bratr a chci se všeho po něm rychle zbavit…) a objasněn způsob dopravy, který má být obvykle realizován přes nějakou celosvětovou společnost a je celkem levný. Po zaslání zálohy, která je požadována z důvodu zaplacení přepravy, jsou po poškozeném opět požadovány další prostředky jako pojištění zásilky při přepravě či antiteroristický poplatek. Poškozený je tak postaven do situace, kdy musí zaplatit poplatky, o kterých nebyla řeč, jinak přepravní společnost zboží uskladní a bude požadovat ještě proplacení této služby. Zboží samozřejmě nikdy neobdrží – nejedná se jen o vozidla, ale například i o nejrůznější drahé či unikátní sportovní vybavení.

Výše uvedenou trestnou činnost páchají v rámci celého světa dobře organizované skupiny cizinců. Peníze zpravidla putují na střední východ či do jižních zemí a z účelově založených kont jsou přeposlány do bank třetího světa, kde už je nelze dohledat. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států, případně nedohledatelnost místa a toku peněz odkud probíhala komunikace.

Hledáte způsob, jak si co nejlépe zabezpečit své internetové bankovnictví proti zneužití? Nevíte, jak zabránit zneužití osobních dat na internetu a jak bez rizika komunikovat na sociálních sítích? Jak se chránit proti dotěrnému spamu? Následující odkazy vám pomohou nastavit nejvyšší úroveň zabezpečení a pohybovat se virtuálním světem internetu bez rizika. Více –  ZDE.

 

nprap. Pavla Kofrová
Oddělení tisku a prevence Litoměřice
tel.: +420 974 436 207

e-mail: [email protected]

Článek publikován z portálu policie.

Sdílet tento článek
Zanechat komentář
0 0 Hlasy
Hodnocení
Odebírat
Notify of
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x