Na klienty bank míří nový podvod. Pozor i na SMS

Min. čtení

Na české uživatele míří nová vlna podvodných e-mailů a SMS, které se tváří třeba jako varování o blokování smartbankingu, iCloud účtu nebo jako žádost o podklady k podezřelé transakci.

„Útočníci se z vás pokoušejí vymámit informace o platební kartě, včetně CVC kódu na zadní straně karty. S nimi pak mohou zaplatit vaší kartou v e-shopech, které nepoužívají zabezpečení 3D Secure,“ varuje ČSOB.

Jako odesílatel SMS zpráv se neukazuje ČSOB, jak je u jiných zpráv pro klienty běžné, ale chodí z čísla 3435.

Podvodnou zprávu lze poznat podle několika znaků. Především banka nikdy po klientech nechce zadání čísla o platební kartě nebo přístupových údajů přímo proklikem z e-mailu nebo SMS. Odkaz ve zprávě nevede na stránky ČSOB. A na první pohled podezřelá je adresa odesílatele, která není na doméně ČSOB.

 

Jestliže klienti na e-mail nebo SMS přesto zareagovali a zadali citlivé údaje, měli by hned zavolat na Helpdesk platebních karet, který funguje nonstop. Číslo pro ČSOB je 495 800 111, pro Poštovní spořitelnu 495 800 121. Lidé by také měli chránit svůj počítač či mobil tak, aby varoval před škodlivým programem při otevření podezřelé přílohy.

Podobné varování dnes zveřejnila i Fio banka. SMS ohledně údajného zablokování účtu iCloud míří na uživatele telefonů iPhone od společnosti Apple.

ZDROJ:

https://www.penize.cz/debetni-karty/412058-na-klienty-bank-miri-novy-podvod-pozor-i-na-sms

Sdílet tento článek
Zanechat komentář
0 0 Hlasy
Hodnocení
Odebírat
Notify of
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x