Jaké mohu použít nástroje rodičovské kontroly?

Min. čtení

Internet je plný zajímavých informací a zábavy, které jsou na dosah doslova několika kliky myší. Dnešní žáci a studenti jej bohatě využívají pro získávání a sdílení potřebných informací a život bez tohoto nástroje si už jen stěží dokážou představit. Internet má i své stinné stránky, kromě škodlivého a nevhodného obsahu jsou to nebezpečné projevy chování. Je naprosto pochopitelné, že rodiče mají snahu blokovat dětem přístup k internetovému obsahu a starat se o to, aby byly v maximální míře chráněny před potenciálním nebezpečím.

Dnes je možné k internetu přistupovat z mnoha typů zařízení. Těmi nejpopulárnějšími se stávají tablety a chytré telefony. Přinášíme základní přehled programů a aplikací, které slouží jako nástroje rodičovské ochrany pro filtraci škodlivého obsahu online.

 

Úrovně zabezpečení

Integrované v operačním systému

Všechny operační systémy disponují možnostmi rodičovské kontroly, prostřednictvím kterých lze blokovat některé webové stránky, na které dítě přistupuje ze svého profilu. Pro nejrozšířenější operační systém Windows je k dispozici nástroj Windows Zabezpečení rodiny, prostřednictvím kterého lze nejen blokovat stránky, ale také sledovat historii pohybu dítěte po internetu a jeho aktivity, které v jeho prostředí vykonává. Lze nastavit časové omezení brouzdání, vytvořit filtry atd.

Nástroj s podobnými vlastnostmi nabízí i Apple ve svém operačním systému MacOS. Lze jeho prostřednictvím omezit čas trávený na počítači, filtrovat emaily a iChat konverzaci na webových stránkách.

Ochrana chytrých telefonů

Existují nástroje jak pro mobilní operační systémy Android, tak i iOS. Můžete si naistalovat aplikace, které uchovávají historii aktivit uživatele při používání internetu. Bezpečnostní aplikace mohou skenovat operační prostředí mobilního telefonu a automaticky mazat aplikace, kterém reprezentují potenciální hrozbu. Aplikace lze stáhnou z internetu a instalovat do prostředí mobilních telefonů.

Ochrana v prohlížeči

Pro nejrozšířenější prohlížeče jsou k dispozici nástroje a dodatky, které nabízí dobrou úroveň rodičovské kontroly. Nabízí možnost blokování stránek podle různých kritérií, jako např. jména, popisu, URL adresy apod. Nastavení je chráněno heslem, takže dítě by nemělo mít možnost nastavení obejít. Dobrým příkladem takové služby je např. Parental Control Bar, který pomáhá blokovat webové stránky s možností zaheslování.

 

Top 6 internetových filtrů/nástrojů rodičovské ochrany

6. K9 Web Protection, více informací také zde

5. Sentrypc

4. Norton 360

3. AVG Family Safety

2. Kidswatch

1. Net nanny parental controls

 

Top 4 aplikací rodičovské kontroly pro chytré telefony

4. K9 Web Protection

3. Norton Online Family

2. Kids Place – parental control

1. Littleye

Sdílet tento článek
Zanechat komentář
0 0 Hlasy
Hodnocení
Odebírat
Notify of
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x