Jak nenaletět v internetových bazarech? Nakupujte pouze osobně a peníze nikam předem neposílejte.

Min. čtení

Nakupování elektroniky z druhé ruky je velmi oblíbené a obzvlášť u produktů s logem Applu to často dává smysl, protože jejich hodnota v čase neklesá zdaleka tak rychle jako u jiného zboží. Za výrazně nižší ceny než u obchodníka můžete často pořídit stále ještě velmi dobrý MacBook, iPhone nebo iPad. Je však třeba dávat pozor a dbát na několik základních pravidel.

Pro mnoho lidí, kteří na internetu běžně nakupují, mohou připadat následující řádky jako samozřejmost, jenže my se (nejen na Jablíčkáři) pravidelně setkáváme s nešťastnými lidmi, kteří naletěli internetovým podvodníkům, když chtěli ušetřit pár korun.

Pro náš bazar na Jablíčkáři i jakýkoliv jiný na českém internetu platí, že se bohužel nedokážeme vždy zbavit úplně všech podvodníků. Jednak se vynořují neustále noví šejdíři a jednak je často při pouhém pohledu na inzerát nelze identifikovat. Obvykle na to, že se jedná o něco nekalého, kápnete nejdříve až při prvním kontaktu s inzerentem. Někdo ale bohužel ani tehdy ne.

Jediná zásada, která vás vždy zachrání: osobní předání

Přitom způsob, jak se před případným podvodem, okradením nebo v lepším případě jen vadným produktem ochránit, je nesmírně jednoduchý – stačí vždy a v každém případě po prodejci vyžadovat osobní setkání, kde si můžete nabízený produkt podrobně prohlédnout, zkontrolovat a mít jistotu, že tohle je přesně to, co chcete.

Nekupujete tak zajíce v pytli, zároveň máte ověřeného prodejce a peníze obvykle předáte až ve chvíli, kdy máte telefon, počítač, tablet nebo cokoliv jiného bezpečně u sebe. Cokoliv jiného, jako je posílání peněz předem (ať už všechny nebo část) či platba na dobírku, nedoporučujeme! Nemáte absolutně žádné záruky, že k vám zboží vůbec dorazí.

Internetoví a konkrétně bazaroví podvodníci nicméně mívají vymyšlené opravdu důmyslné strategie a historky, kterými bohužel mnoho zákazníků velmi snadno napálí. Běžnou praxí bývá zaslání kopie osobních dokladů, faktury za dané zboží či výpisu z internetového bankovnictví, které prodejce zasílá jako důkaz důvěryhodnosti. Všechny doklady přitom bývají padělané a například u faktury si často stačí jen vše ověřit u prodejce.

Pokud první krok – tedy získání důvěry u zákazníka – podvodnému prodejci projde, přichází na řadu druhá, kritická část. Podvodník si řekne o peníze předem, která má kupující převést na jeho účet. Tradičně se prodejce vymlouvá na to, že se právě přesunul do Švýcarska, Polska nebo jakékoliv jiné země a že bohužel nemůže předat zboží osobně. Výmluvy se tu pak různí.

Obvyklým tvrzením je, že se prodejce do zahraničí odstěhoval, odjel tam za prací, ale že je pro něj zároveň výhodnější prodávat zboží na českých bazarech, a proto tak činí. Pokud na jakýkoliv takový (smyšlený) příběh narazíte, automaticky by vás to mělo upozornit na podvodné jednání. Vždy ale platí jediné: nikdy neposílejte peníze předem a naslepo!

Opět to pro mnoho lidí může znít nepochopitelně, ale museli bychom si vzít skutečně velké počítadlo, abychom spočítali všechny, kteří se nám ozvali s tím, že někomu na internetu poslali peníze (jednotky až desítky tisíc korun) a už je nikdy neviděli, inzerent se jim neozývá a že nevědí, co mají dělat. A to je ještě spoustu dalších uživatelů, kteří o podobných případech raději mlčí.

Policie je v takových situacích obvykle bezmocná. Podvodníci mění telefonní čísla s předplacenými kartami, e-maily, nemají žádnou pevnou IP adresu, zkrátka nejsou dohledatelní, a to ani přes bankovní účty, které mají taktéž ošetřené. Proto je proti nim jediný účinný recept – nenaletět. A to při dodržování jednoho, respektive dvou pravidel musí zvládnout opravdu každý. I při nákupu v internetových bazarech se musí přemýšlet.

Zdroj: https://jablickar.cz

Sdílet tento článek
Zanechat komentář

Leave a Reply