Důchodci jsou na internetu, podvodníci jdou za nimi

Min. čtení

Voják, který má obrovské bohatství, ale padl do zajetí. Nebo námořník, který našel poklad. To jsou dva nejznámější scénáře, podle kterých podvodníci lákají z cizích lidí peníze….

Ono pohádkové zbohatnutí má totiž vždy háček. Nejprve je potřeba poslat nemalé peníze na nejrůznější poplatky. A lidé platí, klidně se kvůli tomu i zadluží. „V jednom případě si okradená brala úvěr v bance, kde jí říkali, že se jedná o rizikový účet. Přesto peníze poslala a přišla o ně,“ řekl již dříve náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Pavel Peňáz..

Ještě před pár lety vnucovali podvodníci lidem předražené hrnce, ale třeba i letos v létě byl ve Žďáru nad Sázavou případ, kdy si senior za čtyři tisíce korun koupil bezcennosti – několik náramkových hodinek, maketu bezpečnostní kamery, parfémy a holící strojek.

Nekončí ani návštěvy podomních prodejců, kteří si nechávají podepsat smlouvu o změně dodavatele energie. Říkají přitom, že je to třeba výraz o návštěvě nebo aktuálně i potvrzení, že předali roušky.

Pozor na legendu vnuk

Přesto častěji už působí „šmejdi“ ve virtuálním světě. Stále více důchodců si totiž rozumí s internetem i mobilním telefonem a jsou snadným cílem, ne vždy totiž lstivé triky prohlédnou. „Oblíbená je legenda vnuk. Pachatel se vydává za blízkou osobu, která je v nesnázích a posílá známého, aby mu donesl peníze,“ prozradil Peňáz. Právě ochraně seniorů se chtějí policisté věnovat, pomáhají jim v tom i různé neziskové organizace.

Jednou z nich je jihlavský spolek Nebojte se policie, za kterým stojí Antonín Křoustek. Ten pořádá pro seniory různé besedy, které se týkají třeba falešných zpráv. „Doporučuji číst si z více zdrojů,“ poradil na jednom ze setkání redaktor České televize Jan Novák. Někdy pomůže i vlastní úsudek, selský rozum. Také je prý dobré rozlišovat objektivní zprávu a subjektivně zabarvený komentář.

Odhalování pachatelů nejrůznějších podvodů funguje na mezinárodní úrovni, s policií spolupracuje i evropská centrála facebooku. Vedle toho zaměstnává krajské ředitelství policie IT experty. „Přichází mladší generace, která méně čte a více jede na počítačích, jsou v této oblasti sběhlí,“ potvrdil již loni Peňáz.

 

zdroj: https://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/duchodci-jsou-na-internetu-podvodnici-jdou-za-nimi-20200831.html

Sdílet tento článek
Zanechat komentář
0 0 Hlasy
Hodnocení
Odebírat
Notify of
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x