Co dělat s falešnou dobírkou?

Min. čtení
  • Balíček na dobírku rozbalte nejlépe ještě na poště.
  • Pokud obsah neodpovídá Vámi očekávanému a dohodnutému zboží, nahlaste poštovnímu úředníkovi, že žádáte zablokování platby.
  • Ihned zamiřte na policejní stanici a podejte trestní oznámení. Pozdě nahlášený skutek má menší šanci na úspěšné odhalení.
  • Policisté poté zahájí vyšetřování a sami vejdou do jednání s doručovatelem. Podvodně vylákané peníze tak mohou zachránit pro oklamané dříve, než je stihne podvodník rozfofrovat.

Zkušenosti našeho uživatele toto potvrzují:
V mém případě byla dobírka úspěšně zastavena a celý obnos mi byl vrácen. Pokud se Vám něco podobného stane, nenechte se odradit a chtějte (co nejdříve po obdržení zásilky), aby Policie činila kroky které povedou k dopadení podvodníka a k zamezení Vaší finanční ztráty, tedy zastavení dobírky.

Celý článek PČR s radami jak postupovat v případě falešné dobírky: http://www.policie.cz/clanek/na-dobirku-dostal-cisty-list-papiru.aspx

CO DĚLAT, POKUD JSEM BYL PODVEDEN?

Nahlaste své závažné podezření na Policii ČR. Ta jediná má právo cokoliv vyšetřovat, a pokud si vyžádá informace od nás, spolupracujeme s ní. Můžete to udělat na místním oddělení Policie ČR v místě bydliště nebo máte možnost nahlásit podvod přes on-line formulář umístěný na stránkách Policie ČR, který slouží pro hlášení kyberkriminality.

Formulář Policie ČR pro nahlašování kyberkriminality:  http://aplikace.policie.cz/hotline/

I když jste podvodníka odhalili a nedošlo ke škodě, prosíme Vás, abyste pokus o podvod nahlásili. Taktéž pokud se jednalo o malou částku, prosíme Vás o nahlášení. Pomůžete tím ostatním a někdy hromadná žaloba může změnit závažnost činu z přestupku na trestný čin. Zvyšuje se tím pravděpodobnost dopadení.

Necháváme na Vašem uvážení, zda se o Vašem podezření ze spáchání podvodu zmíníte na našem serveru. Mějte na paměti, že v případě probíhajícího vyšetřování by toto mohlo negativně ovlivnit jeho výsledek.

JAK SNÍŽIT RIZIKO, ŽE BUDU PODVEDEN?

V této sekci jsme pro vás sepsali několik rad, které jsme sestavili z informací od našich uživatelů a Policie ČR.

1. Neposílejte prodávajícímu peníze předem na bankovní účet

Scénář: Podvodník nabízí na serveru zboží za velmi zajímavou cenu. Následně se snaží vylákat peníze z kupujícího, aniž by mu cokoliv poslal. Pokud se nepodaří vylákat celou částku za zboží, snaží se vylákat alespoň zálohu na dopravu. Jakmile kupující pošle peníze, telefonní číslo je neplatné a email zrušený. Bankovní účet je někdy virtuální a peníze jsou směřovány třeba na dobíjení kreditu telefonní karty. Někdy v inzerátu podvodník zmiňuje i možnost osobního odběru, ale nakonec někam odcestuje atp.

Lehká variace na předchozí scénář vévodí v současné době technikám podvodů na bazaru. Jedná se o to, že podvodník neumístí na bazar inzerát s nabídkou zboží. Místo toho sleduje inzeráty s poptávkou (koupím XY) ostatních uživatelů. Pak tyto uživatele obvolává a předstírá, že poptávané zboží vlastní. Nabízí ho za velmi dobrou cenu a chce vylákat z kupujícího peníze předem. Proč to podvodníci dělají takto? Potřebují oslovit co nejvíce lidí, protože jen zlomek oslovených nakonec peníze pošle. Takto mohou denně oslovit desítky lidí. Další výhoda z pohledu podvodníka je, že nevkládá na bazar inzerát a nezanechá tak na bazaru stopu.

2. Vyhněte se cizojazyčným zájemcům

Dalším častým jevem jsou podvodníci ze zahraničí: Prodávajícímu se ozve podvodník, který předstírá zájem o nabízené zboží. Email je často psaný v angličtině a zájemce nabízí dokonce vyšší než obvyklou cenu. Princip je ten, že se podvodník snaží vylákat zálohu na poštovné, které údajně pošle s platbou za zboží, což se nestane. Kupující obratem pošle falešné potvrzení od PayPal či Union bank, že peníze převedl a jsou zablokovány včetně poštovného. Dále uvádí, že jakmile zaplatíte zálohu na dopravu, budou tyto peníze ihned převedeny a dopravce přijede vyzvednout zboží. Pokud prodávající váhá s posláním zálohy, vyhrožuje podvodník policií a soudem. Po zaplacení zálohy na dopravu se „zájemce” vypaří.

3. Proklepněte si prodávajícího

Při jakékoliv transakci Vám doporučujeme zjistit si o protistraně co nejvíce informací. Zadejte do vyhledávače jméno, telefon, email, číslo účtu. Možná na internetu najdete informace, které vám pomohou odhalit podvodníka včas. Často podvodníci působí na více serverech zároveň. Pokud je podvodník prozrazen, mění identitu, email, telefon, číslo účtu.

Každý podvodník má zpravidla svůj specifický způsob podvádění. Někdy podvodník opakuje stále stejný inzerát na zboží, které opravdu vlastní, ale nikdy ho po zaplacení nepošle. Vyhněte se cizojazyčným zájemcům o Vaše zboží. Nespoléhejte na milý hlas a příjemné vystupování. Nereagujte na inzeráty s podivnou češtinou. Objevil se i případ, kdy si podvodník v rámci zvyšování důvěryhodnosti vytvořil fiktivní web s hudebními nástroji.

Zdroj:

https://hudebnibazar.cz/info/jaknenaletet/

Sdílet tento článek
Zanechat komentář
0 0 Hlasy
Hodnocení
Odebírat
Notify of
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x