Asi neznámějším podvodem, se kterými se lidé na internetu…

Min. čtení

Asi neznámějším podvodem, se kterými se lidé na internetu v posledních letech potkávají, je phishing. Podvod spočívá v tom, že pachatel vyláká citlivé informace, např. údaje o platební kartě nebo jména a hesla k nějaké službě.

Nejčastějším projevem phishingu je vykradení účtu přes falešný e-mail

  • Tváří se jako e-mail odeslaný z vaší banky, která žádá o ověření totožnosti.
  • Po kliknutí na odkaz je uživatel zaveden na falešnou stránku (která se ovšem tváří, že je v pořádku), kde odevzdá své údaje podvodníkovi.

Důsledkem může být nejen ztráta osobních dat, ale především ukradení peněz z vašeho účtu.

Nemusí se vždy jednat jen o vykradení účtu, pro podvodníky existují i jednodušší možnosti, jak se dostat k vašim penězům:

Phishing, který se vydává za charitu

  • tento způsob podvodu je nejzákeřnější tím, že zneužívá dobré vůle lidí,
  • e-mailem vám přijde zpráva od smyšlené charitativní organizace s odkazem na ní,
  • po kliknutí na odkaz se dostanete na falešnou stránku, kde postupně podvodníkovi odhalíte všechny informace o vaší platební kartě, případně účtu.

Luxusní zboží levně

  • Podvodníci nabízejí levně šperky, parfémy a další zboží. Poté, co zájemce zaplatí, žádné zboží nedostane, ale své peníze také nikdy nezíská zpět.

Nabídka zaměstnání

  • Tento problém se týká především mladých lidí, kteří se snadno nechají zlákat na výhodnou nabídku práce. Odešlou finanční zálohu, o kterou následně přijdou, aniž by za ni cokoliv získali. V lepším případě poskytnou „jen“ své osobní údaje, které podvodníci prodají dalším subjektům.

Podvodné účty

  • Např. od zasilatelské služby dostanete falešnou fakturu nebo vyúčtování, kde po vás žádají údaje o vaší platební kartě. Můžete také e-mailem dostat odkaz na formulář, který vám po vyplnění zaviruje počítač.

Krádeže hesel

  • Existují nástroje, které si pamatují, co napíšete na klávesnici. Snahou podvodníků je nahrát vám je do počítače. K tomu stačí, abyste otevřeli přílohu podvodného emailu, například pohlednice nebo obchodní nabídky.

Velký pozor si dejte při používání sociálních sítí jako jsou Facebook, Twitter, kde se pohybuje mnoho podvodníků.

Zneužitelné jsou také komunikační programy, ICQ, QIP, Miranda a další.

Sdílet tento článek
Zanechat komentář

Leave a Reply