I když si dáváte velký pozor, můžete při nakupování v internetových bazarech někdy naletět podvodníkovi. Co v takovém případě můžete dělat?
1) Snažte se ho kontaktovat. To už samozřejmě zkoušíte, a dotyčný pravděpodobně nereaguje. Ale je to první krok. Jestli máte telefonní číslo, zkuste na něj volat z jiných telefonů, které dotyčný ještě nezná. Když znáte adresu, pošlete na ni doporučený dopis, ve kterém slušně, ale důrazně požádejte o vrácení peněz nebo jiné vyřešení problému s tím, že se jinak obrátíte na Policii.
2) Kontaktujte provozovatele bazaru. Provozovatelé sice u individuálního prodeje neručí za to, co si s prodejcem domluvíte, ale mohou na něj mít další kontakty. Anebo mu alespoň zablokují účet, smažou mu ostatní inzeráty a mohou ho poznat, až bude chtít zveřejnit další.
3) Hledejte, jestli nejste sami. Zatímco u škody do 5 tisíc korun se jedná jen o přestupek, za touto hranicí jde už o trestný čin. U více poškozených se pak škoda sčítá. V České republice se sice nemůžete připojit k hromadné žalobě, ale když při oznámení Policii uvedete, že poškozených je víc, může s tím pracovat.
4) Podejte trestní oznámení. Když je škoda vyšší než 5 tisíc korun, oznamte věc Policii formou trestního oznámení. Policie posoudí, zda došlo ke spáchání trestného činu a začne ho pak řešit.
Tip: Návod, jak podat trestní oznámení
5) Má smysl zveřejnit informace o podvodníkovi? Můžete tím pomoci ostatním, ale měli byste si být stoprocentně jisti, že jste v právu. Jinak se takové zveřejnění může stát pomluvou a můžete mít další problém.
Příště si u nákupu na internetu hlavně dejte pozor. Nenaleťte na podezřele nízké ceny. Prodávajícího si na internetu napřed pořádně zkontrolujte, jestli si už někdo na jeho jednání nestěžoval. Vyhledávejte jméno, telefonní číslo, e-mail.
Pokud to jde, vyhněte se platbě naslepo – posílání peněz předem na účet, ale i dobírce. Zboží si vyzkoušejte a převezměte osobně. Místo individuálních bazarů nakupujte na aukčních webech, kde jsou nakupující více chránění.