Z väznice v Kongu utieklo vyše 800 väzňov

Viac ako 800 väzňov utieklo z väznice na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) po tom, ako túto akciu zorganizovali ozbrojenci. Pri incidente boli zabití dvaja policajti a jeden útočník.

Ozbrojení muži zaútočili v noci na utorok na väznicu Kakwangura v meste Mutembo. V zariadení sa nachádzalo celkovo 872 väzňov, pričom takmer všetci, okrem 49 z nich, sa dostali na slobodu, informovala v stredu tlačová agentúra AFP.

Podozrivé skupiny

Podľa armádnych zdrojov útok na väznicu vykonala dosiaľ neidentifikovaná skupina členov etnickej sebaobrannej organizácie Mai-Mai, ktorá je na nepokojnom východe Konga veľmi početná.

Podľa pozorovateľského centra Kivu Security Tracker (KST) so sídlom v USA sú však z útoku podozriví príslušníci Spojeneckých demokratických síl (ADF) – polovojenskej organizácie, ktorú džihádistická skupina Islamský štát (IS) považuje za svoju regionálnu pobočku. Centrum taktiež tvrdí, že z väznice utiekli všetci väzni.

ADF sú obviňované zo smrti tisícok ľudí vo východnej časti KDR, bývalého Zairu – najmä v okolí mesta Beni –, ako aj z útokov v susednej Ugande.

Východ KDR je už desaťročia nestabilný. V regióne sa pohybujú desiatky ozbrojených skupín, z ktorých mnohé sú dedičstvom dvoch miestnych vojen, ktoré vypukli koncom minulého storočia.

Tento článok mohol vzniknúť aj vďaka podpore našich čitateľov

Pridajte sa k našej komunite, ktorá bojuje za spravodlivý a slušný štát, a podporte prácu našej redakcie. Teraz k nej navyše môžete získať až dve knihy úplne ZADARMO.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

S podporou až 2 knihy ZADARMO
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Možnosť diskutovať

TADY může BÝT vaše REKLAMAVíce ke čtení najdete zde číst více

Sdílet povoleno.

Napsat komentář