Šéf NAKA o kauze Súmrak: vyšetrovanie by sa malo skončiť do mesiaca

Vyšetrovanie v kauze Súmrak, kde čelia obvineniu Robert Fico aj Robert Kaliňák, by sa malo skončiť do mesiaca. Na tlačovej besede to dnes povedal šéf Národnej kriminálnej agentúry Ľubomír Daňko. Prípad už bol na konci. Vyšetrovateľ pred týždňom v pondelok predložil dozorujúcemu prokurátorovi spis s návrhom na podanie obžaloby. Dozorujúci prokurátor však pri štúdiu spisu zistil procesné pochybenia, pre ktoré treba niektoré úkony zopakovať. V niektorých prípadoch zasa treba doplniť dokazovanie.

„Po vrátení prípadu prokurátorom treba urobiť štyri výsluchy a doložiť isté listiny. Treba tiež znovu preštudovať spis, čo sa dá urobiť za pár týždňov,“ vysvetlil Daňko.

Fico a spol. čelia obvineniu pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

V minulosti sa sťažovali aj na prieťahy v rozhodovaní o ich sťažnostiach proti vzneseniu obvinenia. Generálny prokurátor Maroš Žilinka im dal za pravdu. Prieťahy napočítal na 55 dní. Úrad špeciálnej prokuratúry aj polícia to odmieta. Policajný prezident Štefan Hamran dnes vysvetlil, že čakali na jedného z advokátov a svoj čas na rozhodnutie potrebuje aj vyšetrovateľ.

Medzičasom na špeciálnej prokuratúre rozhodli už aj o spomínaných sťažnostiach. Ako, zatiaľ nie je známe. Predstavitelia Smeru chcú informáciu prezentovať na tlačovej besede. Zrejme však ich obvinenia v plnej miere zrušené neboli. Pre obvinených je to však aj tak dôležitý posun. Momentom rozhodnutia o sťažnosti sa už môžu obrátiť na generálnu prokuratúru s návrhom na postup podľa paragrafu 363. Takto už boli zrušené obvinenia napríklad Petra Kažimíra, či Jaroslava Haščáka.

Tento článok mohol vzniknúť aj vďaka podpore našich čitateľov

Pridajte sa k našej komunite, ktorá bojuje za spravodlivý a slušný štát, a podporte prácu našej redakcie. Teraz k nej navyše môžete získať až dve knihy úplne ZADARMO.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

S podporou až 2 knihy ZADARMO
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Možnosť diskutovať

TADY může BÝT vaše REKLAMAVíce ke čtení najdete zde číst více

Sdílet povoleno.

Napsat komentář