13 rad, jak se nenechat napálit na Facebooku

Min. čtení
alert.png Facebook opět změnil strukturu menu pro nastavení soukromí.
Jednotlivé položky se tedy upravují mírně odlišně, než je uvedeno v tomto návodu. Nastavení je však intuitivní a dohledatelné i v nové struktuře menu.

1. Vaše profilová fotografie v reklamách

Tohle je podpásovka. Facebook svévolně zobrazuje vaši profilovou fotku v reklamách. A to i v reklamách na věci, které byste nikdy nedoporučili. Čucháte ten podraz? Zastavte to!

Obrana
Nastavení Soukromí (ikonka vpravo v horním menu) > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Reklamy > Upravit nastavení > Upravit nastavení reklam třetích stran > V rozbalovací nabídce zvolte Nikdo > Uložit. Všimli jste si, jak je to hezky schované?
Pozor, to je jen polovina toho svinstva. Zbytek pořešte takto: Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Reklamy > Upravit nastavení > Upravit nastavení reklam se společenským kontextem > V rozbalovací nabídce zvolte Nikdo > Uložit. Fujtajxl.


2. Aplikace, kterým vaši přátelé povolili shromažďovat VAŠE citlivé údaje

Čím více máte na Facebooku “přátel”, tím více tzv. aplikací (nástrojů, které například umožní vkládat na Facebook graficky upravené fotografie) sbírá informace o vás. Adresa, e-mail, telefon, vaše fotka… to všechno putuje často k těm, kteří to umí a chtějí velmi rychle zneužít. Bez vašeho vědomí. Facebook samozřejmě tvrdí, že on za nic nemůže. A ve skutečnosti má pravdu. Tyto vaše údaje totiž nevědomky předávají aplikacím vaši přátelé jednoduše tím, že tyto aplikace používají. Je to chytře udělané, protože i když je to neuvěřitelná sviňárna, zodpovědnost nesou vaši přátelé. A jistě víte, že ti “odkliknou” každé pitomé okýnko.

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Jak uživatelé využívají vaše informace v používaných aplikacích > Upravit nastavení > Zrušit zaškrtnutí všech políček > Uložit. A máte pokoj.


3. Aplikace, kterým jste omylem povolili přístup k vašim datům

Naprostá většina lidí odklikne jakékoliv okénko, které jim (nejen) Facebook vyplivne na obrazovku. Smutné je, že často tato okénka upozorňují na velká rizika, která souvisí s vaší bezpečností. V téhle chvíli má pravděpodobně k vašim soukromým informacím přístup několik tisíc úplně cizích lidí a desítky nebezpečných aplikací, které vycucávají všechny ty údaje jako je vaše adresa, e-mail (už víte, proč vám chodí spam?), jména členů vaší rodiny, telefonní číslo nebo vaše fotka. Tyto aplikace jsou v podstatě viry. Minimálně část z nich je prostě podvod. A víte co? Zakažte je. Facebook vám bude fungovat stejně jako doposud, jen pro vás bude mnohem bezpečnější a nikdo vás nebude špehovat ani zveřejňovat příspěvky vaším jménem.

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Aplikace, které používáte > Odebrat nežádoucí a obtěžující aplikace > v seznamu u každé aplikace klikněte vpravo na křížek > v dialogovém okénku zaškrtněte Odstranit veškerou aktivitu aplikace > klikněte na Odebrat. Toto opakujte pro všechny aplikace. Pokud jich máte v seznamu více než deset, jste nezodpovědné hovádko, které by do vlastního bytu pustilo i zloděje v dresu Jaromíra Jágra.


4. Vaše data z Facebooku na cizích webových stránkách

Facebook je sviňa. S čistým svědomím vaše osobní údaje prodává velkým firmám, které vás následně na webových stránkách (mimo Facebook!) otravují třeba tím, že doplňují vaše celé jméno a příjmení do komentářů nebo vkládají vaši fotku do počítačových her na webu. To jsme to dopracovali. Zakázat. Hned!

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Okamžité přizpůsobení > Upravit nastavení (tady Facebook tuší, že jste ho prokoukli, a tak se vám bude snažit nakrásně videem nabulíkovat, že je vlastně úplně neškodný a nevinný > prďte na něj a klikněte na Zavřít) > zrušte zaškrtnutí volby Umožnit okamžité přizpůsobení na partnerských webových stránkách. Bezva, hned se lépe dýchá.


5. Vaše facebookovské informace ve vyhledávačích

Vaše kontaktní informace a další citlivé údaje, které zadáte na Facebooku, se jaksi mimochodem automaticky zveřejňují na stovkách jiných stránek mimo Facebook. Třeba v Seznamu nebo v Googlu. Chcete, aby váš šéf věděl o každém vašem uprdnutí? Pokud ne, pomozte si následujícím postupem.

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Veřejné vyhledávání > Upravit nastavení > zrušte zaškrtnutí volby Umožnit veřejné vyhledávání.


6. Cizí příspěvky na vašem profilu

Opravdu si myslíte, že je dobrý nápad, aby na váš profil Facebooku mohli vkládat blbosti a reklamy všichni vaši “přátelé”? Necháte si od svých známých psát do soukromého deníku nebo neomezeně a bez dohledu hrabat ve svém počítači? Jasně, že ne. Příspěvky vašich přátel patří na vaši zeď, tedy mezi příspěvky všech těch facebookovských lidiček, se kterými komunikujete. Rozhodně to ale nepatří do vašeho profilu mezi vaše osobní příspěvky.

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení >Timeline a vaše označování > Upravit nastavení > Kdo může zveřejňovat příspěvky na vašem profilu > z nabídky zvolte Nikdo. To už je lepší.


7. Vaše jméno na cizích a nesouvisejících fotkách

Věděli jste, že vás kdokoliv může přiřadit k jakékoliv fotografii? Třeba k fotografii úplně cizího ožralého zvracejícího člověka nebo k obrázku s hromadným vánočním přáním zaslaným lidem, kteří vás vůbec neznají. Líbilo by se vám, kdyby někdo lepil červeným panáčkům na semaforech přes hlavu vaše fotky? To je totiž úplně totéž. Zakažte Facebooku tuhle habaďůru.

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení >Timeline a vaše označování > Upravit nastavení > tady je třeba změnit více věcí:

  • Zkontrolovat příspěvky, v nichž vás přátelé označí… > Zapnuto
  • Kdo může vidět příspěvky, ve kterých jste byli v profilu Timeline označeni > Vlastní nastavení > Pouze já
  • Zkontrolovat označení, která vaši přátelé přidali do vašich osobních příspěvků > Zapnuto
  • Kdo může vidět návrhy na označení při nahrávání fotek, na nichž je osoba, která vypadá jako vy > Nikdo (tohle je nejdůležitější)

8. Neveřejné příspěvky dostupné všem

Může se stát, a také nejspíš stalo, že některé vaše příspěvky, které jste publikovali pro své přátele, jsou zcela veřejné a dostupné úplně všem. Vzpomeňte si, jak intimní věci občas na Facebooku píšete. A ty mohou být volně dostupné komukoliv. Naštěstí lze velmi elegantně tyto příspěvky označit tak, aby se zobrazovaly opět pouze vašim přátelům.

Obrana
Nastavení Soukromí > Omezení nastavení cílové skupiny uživatelů u minulých příspěvků > Správa viditelnosti dřívějších příspěvků > Omezit staré příspěvky. No vida, ani to nebolelo.


9. Zahlcení otravnými pozvánkami

Jistě to znáte. Každou chvíli vám chodí na fejsbůku od přátel pozvánky do naprostých pitomin, které vás vůbec nezajímají (a naopak mohou ještě sbírat a zneužívat citlivé údaje z vašeho profilu). Pokud máte zvlášť aktivního “přítele”, který vás s pozvánkami otravuje, jednoduše můžete všechny pozvánky od něj zablokovat. Nijak se to nedozví a vy budete mít pokoj. Elegantní.

Obrana
Nastavení Soukromí > Reklamy, aplikace a webové stránky > Upravit nastavení > Blokování osob a aplikací > Správa blokování > Do polí Zablokovat pozvánky aplikací a Zablokovat pozvánky na události jednoduše přidejte jména těch, kteří vám pijou krev. Krásné je, že oni se nijak nedozví, že jste je zablokovali, takže se nebudou cítit dotčení (i když by za to spíš měli dostat po papuli). Vůbec nebude na škodu, když zablokujete pozvánky od všech svých přátel. Jsou k ničemu. Vzpomenete si snad na nějakou pozvánku, která vás zaujala?


10. Výchozí nastavení soukromí

Filuta Facebook ve výchozím nastavení všechny vaše příspěvky a vůbec vše, co na Facebooku děláte, označuje jako veřejné. To znamená, že každý váš pšouk si může přečíst třeba šéf, učitel, mamka nebo budoucí partner. Přitom naprostá většina lidí logicky očekává, že publikované příspěvky uvidí jen ti, které označili za své přátele. No, ono to jde, jen to musíme Facebooku jaksi říct.

Obrana
Nastavení Soukromí > Nastavení výchozího soukromí > označte Přátelé.


11. Chraňte svá práva

Věděli jste, že v okamžiku, kdy nahrajete na Facebook fotografii, stává se Facebook prakticky jejím majitelem? Uložením fotografie povolujete Facebooku vaši fotografii využít pro jakékoliv účely, včetně reklamy nebo prodeje třetím stranám. S tím jste souhlasili při registraci. Nenahrávejte proto na Facebook fotografie, které by měly zůstat navždy vaše a neměly by se objevit jinde bez vašeho svolení. Zvláště nebezpečné je to u fotografů nebo grafiků, kteří tímto způsobem prezentují svá díla – uložením na Facebook se prakticky vzdávají svých práv k těmto obrázkům a fotkám.

Obrana
Pokud na Facebook nahráváte fotky nebo vlastní obrázky, vždy je ukládejte již zmenšené, v nízkém rozlišení (např. 700px). Nikdy ne originály! To zvláště platí pro různá umělecká díla a nebo snímky, kterých si vážíte. Takové je lepší na Facebook nevkládat vůbec.


12. Konečné a nejjednodušší řešení všech problémů na Facebooku

Nastavení účtu > Zabezpečení > Deaktivujte svůj účet. Ani to nebolelo. Pokud máte absťák, zkuste Google Plus, není tam tolik smetí a balastu (hloupé aplikace a hloupí lidé). Nejsem sám, kdo zjistil, že na Google Plus je méně lidí, kteří nemají co říct a říkají mnoho a více těch, kteří mají co říct a říkají málo. Není to ideální stav? 🙂


13. Závěrečné tipy

Udělejte si laskavost a smažte na Facebooku ze seznamu přátel lidi, které jste nepotkali osobně nebo k nim nemáte nějaký hlubší vztah. Bude z vás lepší člověk. Opravdu.

Zapamatujte si, že cokoliv na Facebooku nebo kdekoliv na internetu zveřejníte, je zpětně dohledatelné. A to i přes to, že vloženou informaci později smažete! Jakmile po třech pivech vložíte na Facebook fotku svého chlupatého zadku, už se vám nepovede ji z internetu nadobro odstranit. Nikdy. Uvědomte si, že co vám přijde vtipné dnes, nemusí se vám zdát vtipné za deset let a nemusí se to zdát vtipné ani vašemu potenciálnímu zaměstnavateli, který si o vás před přijetím bude chtít zjistit vše, co zjistit lze. A nemusí se to zdát vtipné ani té kočce, kterou se chystáte pozvat na rande.

Stejně tak je bláhové myslet si, že když se někde podepíšete jako “Agent 007” a ve svém příspěvku budete někomu například vyhrožovat nebo ho urážet, že nebude možné zjistit vaši identitu. Bude to možné. A poměrně jednoduše. Nepomůže vám ani svatý proxy server. Na internetu nikdo není anonymní. A to je taková malá pozitivní zpráva na konec. Tedy pozitivní pro slušné lidi, kteří se na nechovají jako hovádka.

Zdroj:
http://michal.skrabalek.cz/navody/13-tipu-jak-se-nenechat-napalit-na-facebooku

Sdílet tento článek
Zanechat komentář

Leave a Reply